Audiophony SATOCT16 8" Satellite 200W RMS 16 Ohm
Article number: 17114
Special price!
Eur
149.00
Share this with your friends!
Satellite 8P 200 W RMS - 16 Ohm. Optimize your distribution
Doubles the broadcast satellites
Multiply sources without adding amplifier
Ideal for installations using the hanging systems
Technical specifications:
Power: 200 W RMS
Frequency Response: 80 Hz - 20 KHz - Sensitivity (1W @ 1m): 95 dB
Max SPL (@ 1m): 120 dB
Nominal Impedance: 16 Ohms
Boomer: 8 inches
Tweeter: 1 inch compression
Dispersion: 90 ° x 60 °
Connector: 2 x Speakon
Dimensions: 420 x 265 x 240 mm
Weight: 9.5 kg
Related products
Audiophony SUPOCT Wall bracket for SATOCT16
Other products in this category
Audiophony S6 Passive Monitor 6" 100W RMS / 8 Ohm White
Satellite passive 100W RMS with 6.5-inch wooferTrapezoidal plywood crate Finish: - White -...
Audiophony MIO-SAT440b Compact HiFi Satellite 40W Black(set)
Audiophony OHO-350B Compact HiFi Satellite 50W Black (set)
JB K-42 White 45 W/ RMS, 8 Ohm (pair)
149.00
Pair of JB K-42 45W, 8 OhmFull range speaker cabinet with modern lookPerfect for home cinema systems and all kinds of background music appli...
Audiophony S10 Passive Monitor 10" 250W RMS / 8 Ohm White
SYNQ CLS- 8 II Speaker Cabinet 200W RMS, 8 Ohm